Francisc Kempf: În urma repetatelor solicitări depuse a fost reabilitată zona Blocurilor de pe strada Gării din Vladimirescu

RACNETUL

Meteo Arad

 1. Mai mult înorat (noaptea)

  14°C

  T.min: 12 °C
  T.max: 17 °C

Curs Valutar

 1. EURO 4.7315 ron
 2. USD 4.2103 ron
 3. GBP 5.2727 ron
 4. XAU 194.9091 ron

Francisc Kempf: În urma repetatelor solicitări depuse a fost reabilitată zona Blocurilor de pe strada Gării din Vladimirescu

 1. Data:
  21.07.2020 13:49
 2. Autor:
  Redactia
 3. Categoria:
  Politica
 4. Accesari:
  414
 5. Coment:
  0
 6.  Distribuie pe Facebook


Francisc Kempf: În urma repetatelor solicitări depuse a fost reabilitată zona Blocurilor de pe strada Gării din Vladimirescu

„ De la începutul candidaturii mele din 2016 am avut printre proiecte prevăzută și reabilitare zonei dintre blocurile de pe strada Gării, un fapt care a fost realizat doar datorită presiunilor mele asupra actualei conduceri a primăriei Vladimirescu. Am fost și am discutat cu cetățenii, încă din 2015, în zona blocurilor din această zonă și toți, fără nicio excepție, s-au plâns de faptul că au fost uitați, la propriu, timp de 16 ani de zile de către actuala conducere, că nu s-a mai făcut nicio investiție în acea zonă, că este noroi, praf și se adună multă apă atunci când plouă.” spune președintele PSD Vladimirescu, Francisc Kempf.

 

În urma numeroaselor sesizări din partea cetățenilor din zona respectivă am depus personal două solicitări în consiliul local și am pretins reabilitarea de îndată a zonei respective. Având în vedere faptul că am reușit să alcătuim o majoritate în consiliul local , majoritate consilieri ai PSD- ALDE- Noua Dreaptă, am reușit să insistăm, să facem demersuri și să impunem reabilitarea zonei dintre blocuri astfel cum le-am tot promis cetățenilor din acea zonă. Mă bucur că împreună cu ceilalți colegi din consiliul local am reușit să devenim o echipă și să facem lucruri concrete și bune în comuna noastră. Personal, apreciez că am dovedit că sunt capabil să alcătuiesc o echipă de oameni, chiar dacă au fost din alte partide politice, am dovedit că știu și pot să colaborez cu echipa pentru îndeplinirea unui scop comun, mai ales unul cu impact pozitiv în comuna noastră, ceea ce, din păcate, nu se poate spune despre colegii din PNL care nu au reușit să o facă, nereușind să atragă nici măcar un consilier de partea lor.

 

Insist să spun și că, încă din anul 2017,  când am văzut că nu există nicio intenție de a se acționa concret pentru reabilitarea acelei zone și pentru confortul cetățenilor noștri, contribuabili și ei,  dar nu se face nimic în  zona respectivă, am solicita, în scris, să se pună în aplicare reabilitarea zonei respective.  Cu toate eforturile mele și a celorlalți colegi consilieri, au mai trecut doi ani de zile și nu s-a făcut nimic, moment în care au fost adunate semnături pentru a obliga conducerea primăriei să se pună pe treabă. În urma semnăturilor care au fost adunate, abia în acest an, în 2020!, abia 3 ani mai târziu a fost reabilitată zona blocurilor de pe strada Gării. Nu pot să nu taxez faptul că a durat 3 ani să se poată face acest lucru, nu pot să nu fiu îngrijorat de această „promptitudine” administrativă care lasă de dorit. Această realizare putea fi făcută de multă vreme deoarece bugetul comunei este de 6 milioane de euro pe an, deci nu se pune problema de lipsa de fonduri,  iar în 16 ani, cu aproape 100 milioane euro, ar fi permis, dacă eram eu, să fie reabilitată încă de la început, din primul mandat, numai la gândul că, în acea zonă, locuiesc sute de oameni și nu e normal să aștepte o investiție de bun-simț pentru traiul lor de zi ci zi, atâția ani.” – afirmă Francisc Kempf, consilier local PSD al comunei Vladimirescu.

 

Biroul de Presă al PSD Arad 

Comentarii (0): Adauga comentariul tau

Nu sunt comentarii.


Alte stiri similare


Adina Moțica : PSD va face tot posibilul pentru ca majorarea salariilor în Educație să se realizeze Adina Moțica : PSD va face tot posibilul pentru ca majorarea salariilor în Educație să se realizeze Vineri, 14 August, 2020 11:36 Se pare că Guvernul PNL, continuă să se joace după bunul plac, cu economia țării și cu banii oamenilor, din toate categoriile sociale și de vârstă. Profesorii, nu sunt, din păcate, o excepție, iar ...
Marius Sulincean: „PNL Arad obligă angajați ai Consiliului Județean să se implice în campanie“ Marius Sulincean: „PNL Arad obligă angajați ai Consiliului Județean să se implice în campanie“ Vineri, 14 August, 2020 10:22 Angajații Centrului de Îngrijire a Persoanelor cu Deficiențe Neuropsihice din localitatea Petriș, aparținând de DGASPC Arad,  sunt obligați de către șeful de Centru să facă politica PNL. ...
Ilie Cheșa: Călin Bibarț, nu mai fii Falcă și dă bani pentru sportul arădean! Ilie Cheșa: Călin Bibarț, nu mai fii Falcă și dă bani pentru sportul arădean! Joi, 06 August, 2020 11:57 Bucuria imensă a promovării echipei fanion a Aradului, UTA, în primul eșalon fotbalistic al țării este umbrită de reacția palidă a autorităților locale care se eschivează de la a preciza cum și c ...
Marius Sulincean : PSD Arad insistă ca activitatea CJA să se deruleze doar în parametri legali Marius Sulincean : PSD Arad insistă ca activitatea CJA să se deruleze doar în parametri legali Luni, 03 August, 2020 16:03 PSD Arad militează pentru transparența publică a actului administrativ, totul într-un context procedural legal, aspecte care nu sunt pe gustul conducerii liberale a CJA, după cum atestă și raportul Cur ...
Eusebiu Pistru : Guvernul PNL îi aduce pe români în situații extreme Eusebiu Pistru : Guvernul PNL îi aduce pe români în situații extreme Vineri, 31 Iulie, 2020 16:58 Nivelul de trai al românilor se depreciază pe zi ce trece, iar cei mai fericiți, care mai au încă slujbe, se chinuie de la o lună la alta să plătească cu greu cheltuielile curente. Nu e un secre ...
PSD Arad : Clientela politică a PNL Arad are cuvântul, cu largul concurs al lui Călin Bibarț PSD Arad : Clientela politică a PNL Arad are cuvântul, cu largul concurs al lui Călin Bibarț Miercuri, 29 Iulie, 2020 14:54   La PNL Arad nu mai există rușine sau decență ! Unicul criteriu de promovare în funcții publice, în domenii sensibile, îl constituie doar clientelismul politic și obediența față ...
Eusebiu Pistru : Sute de mii de angajați rămân pe drumuri, la nivel național, iar la Arad situația este cât se poate de tragică. Eusebiu Pistru : Sute de mii de angajați rămân pe drumuri, la nivel național, iar la Arad situația este cât se poate de tragică. Marti, 28 Iulie, 2020 15:06 Asistăm, din păcate, în aceste zile, la o dezinformare periculoasă a guvernului PNL pe una dintre temele care afectează cel mai grav România și în speță Aradul. Șomajul, consecință a pr ...
Gheorghe Sabău : Nu vom face derogare de la principiile democratice, mai ales când voința arădenilor este călcată în picioare. Gheorghe Sabău : Nu vom face derogare de la principiile democratice, mai ales când voința arădenilor este călcată în picioare. Vineri, 24 Iulie, 2020 15:41 „Nu putem decât să cerem demisia directorului Spitalului Județean, Florina Ionescu, după manifestări și reacții precum cea de astăzi, din plenul ședinței CJA, când a părăsit sala, refu ...
Primarul Ioan Turcin solicită Prefecturii și DSP să ia măsuri urgente pentru stingerea focarului de COVID-19 de la Sâmbăteni Primarul Ioan Turcin solicită Prefecturii și DSP să ia măsuri urgente pentru stingerea focarului de COVID-19 de la Sâmbăteni Joi, 16 Iulie, 2020 11:12 Primarul comunei Păuliș, Ioan Turcin, a transmis două solicitări, Prefecturii Arad și Direcției de Sănătate Publică Arad, prin care solicită celor două instituții să intervină cât mai rapid pos ...
Ioan Turcin (primar Păuliș): Cionca să lase politica deoparte și să rezolve problema COVID-19, din județul Arad Ioan Turcin (primar Păuliș): Cionca să lase politica deoparte și să rezolve problema COVID-19, din județul Arad Miercuri, 15 Iulie, 2020 07:24 Cel mai slab președinte din istoria Consiliului județean Arad, Iustin Cionca, încearcă să scape de răspundere, pentru noul val de infectări din județul Arad, aruncând vina pe primarii din județ ...

Racnetul


Escu - România electorală!


Talk Show TV <<< 41 >>> vezi-toate


Curat condei vezi toate